Роз'яснення з питань застосування норм, які регламентують надання послуг з перевірки димових і вентиляційних каналів

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 08.0.2015 № 674/27119, затверджено Правила безпеки систем газопостачання (далі-Правила).

Відповідно до пункту 6.1 глави 6 розділу V Правил та безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових і вентиляційних каналів житлових і громадських будинків забезпечує власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)).

Частиною другою статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів» визначено, що споживач має право на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час. Забороняється примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту.

Власник має право самостійно вибирати спеціалізовану організацію, яка буде залучатись до проведення зазначених робіт та не зобов’язаний допускати до власного помешкання представника спеціалізованої організації, якщо пропоновані ним послуги з перевірки димових і вентиляційних каналів громадянином не замовлялись.

Правилами не передбачено припинення постачання природного газу до помешкання споживача у разі, якщо у споживача відсутній акт перевірки і прочищення димових і вентиляційних каналів.

Відповідно до пункту 3.2 розділу ІІІ Правил власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання системи газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України.

Згідно з пунктом 3.3 розділу ІІІ Правил власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.

Звертаємо увагу громадян, що дії представників спеціалізованих організацій, які мають дозволи на виконання робіт з перевірки і прочищення димових та вентиляційних каналів, у разі, якщо споживач (громадянин) не викликав їх, є протизаконним та такими, за вчинення яких Кримінальним кодексом України передбачено настання кримінальної відповідальності.

З огляду на зазначене, у разі появи до помешкання представників спеціалізованих організацій, які мають дозволи на виконання робіт з перевірки і прочищення димових та вентиляційних каналів, послуги якої споживачем (громадянином) не замовлялися, та який шляхом шантажу почне вимагати кошти за акт перевірки необхідно: 

— записати дані про представника організації (прізвище, ім'я, по батькові, посаді, назву організації), модель і номер автомобіля (у разі його наявності). При цьому, за можливістю, запросити сусідів у свідки;

— повідомити у Бориспільське відділення Національної поліції в Київській області про шахрайські дії осіб, які намагаються шантажем потрапити до помешкання для прочищення димових та вентиляційних каналів.