Програма розвитку системи освіти Бориспільського району на 2016-2018 роки, затверджена рішенням сесії Бориспільської районної ради від 24 травня 2016 року 67-06-VII, передбачає системні позитивні зміни в галузі освіти, зокрема: оптимізацію мережі закладів освіти до потреб району, створення інноваційних освітніх комплексів; створення умов для особистісного розвитку і творчої самореалізації учасників педагогічного процесу, зміцнення їх здоров’я; створення дієвої системи ресурсного забезпечення освіти; підвищення конкурентоздатності випускника; підвищення якості освіти на всіх рівнях освітньої системи.

Програмою визначено 7 основних напрямів:

1. Дошкільна освіта

У Бориспільському районі функціонує 25 дитячих садків, з них 3 – у складі навчально-виховних об’єднань. У цьому навчальному році в дошкільних закладах виховується 2720 дітей. Усі діти 5-річного віку охоплені дошкільною освітою. З метою розширення мережі груп дошкільних навчальних закладів у 2016/ 2017 навчальному році за сприяння голови Гнідинської сільської ради здійснено добудову приміщення ДНЗ «Веселка» в с. Гнідин. Тепер там працюють ще 2 додаткові групи. Проте станом на сьогоднішній день частина садочків переповнена. Так, ДНЗ «Вишенька» с. Вишеньки розташований у пристосованих приміщеннях, у групах понад 30 дітей у кожній; понад 200 дітей виховуються в ДНЗ «Ромашка» с. Щасливе та «Джерельце» с. Чубинське; близько 200 дітей – у ДНЗ «Берізка» с. Гора. Тому виникає потреба в добудові та будівництві нових дитячих садків.

2. Загальна середня освіта

У 2016/2017 навчальному році в загальноосвітніх навчальних закладах району в 305 класах навчалося 6287 учнів. Відповідно до Програми затверджено План оптимізації та модернізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів району, згідно з яким створено опорний навчальний заклад «Вороньківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» з Кийлівською філією. Зараз завершується робота щодо оформлення всіх необхідних документів, що регламентують роботу освітнього округу. За кошти державного, обласного та районного бюджетів (понад 4 млн. грн.) проведено зміцнення навчально-матеріальної бази опорного закладу шляхом оновлення інформаційно-комунікаційних технологій, придбання сучасних навчальних кабінетів, покращення методичного супроводу навчально-виховного процесу. У наступному році планується створення ще одного опорного навчального закладу – Щасливського НВК з Пролісківською філією.

3. Навчання дітей з особливими освітніми потребами

У районі навчається 265 дітей з особливими освітніми потребами (61 – ДНЗ, 204 – ЗНЗ). Це діти, які потребують особливої уваги. У 2 школах організовано навчання дітей за інклюзивною формою: 1 дитина навчається в Гнідинській ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Петра Яцика та 1 в Іванківській ЗОШ І-ІІІ ступенів. Крім того, на інклюзивному навчанні перебуває і двоє дошкільнят: у ДНЗ «Їжачок» с. Велика Олександрівка та в ДНЗ «Вербиченька» с. Дударків. Станом на 2017 рік 36 дітей перебувають на індивідуальному навчанні, решта – в звичайних класах, оскільки їхній стан здоров’я це дозволяє. Проте варто зазначити, що в навчальних закладах (і в школах, і в садочках) не вистачає психологів, логопедів та соціальних педагогів. Також для ефективної та результативної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами необхідно створити районну психолого-медико-педагогічну комісію на постійній основі. Зараз у районі така комісія працює епізодично, оскільки діє на громадських засадах. Відділ освіти неодноразово порушував питання введення необхідних ставок соціально-психологічної служби перед адміністрацією, проте позитивного вирішення не отримав.

4. Позашкільна освіта, робота з обдарованими дітьми

У районі функціонує 1 позашкільний навчальний заклад – районний будинок дитячої та юнацької творчості. У 2016/2017 навчальному році в ньому працювало 132 групи, в яких займалося 2099 дітей та підлітків шкільного віку.

Гурткова робота ведеться за різними напрямами: науково-технічний, еколого-натуралістичний, туристсько-краєзнавчий, спортивно-оздоровчий, художньо-естетичний, військово-патріотичний, гуманітарний, дослідницько-експериментальний. Окрім вищезазначених гуртків, 773 учні відвідують гуртки шкільного компоненту, 369 – сільських клубів, 557 – секції районної ДЮСШ, 483–школу мистецтв та музичні школи тощо. Щороку відділ освіти організовує та проводить районний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), в якому беруть участь команди всіх шкіл району. Тричі переможцями ставала команда Вишенської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

У районі досить плідно ведеться робота з обдарованими дітьми. В цьому навчальному році учні загальноосвітніх навчальних закладів Бориспільського району здобули 50 призових місць у ІІІ (обласному) етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін. Найбільшу кількість переможців підготували педагоги Щасливського НВК, Іванківської ЗОШ І-ІІІ ст., Старинської ЗОШ І-ІІІ ст., Кучаківської ЗОШ І-ІІІ ст. імені гетьмана Івана Сулими, ОНЗ «Вороньківська ЗОШ І-ІІІ ст.».

Традиційно всі обдаровані та талановиті діти району були відзначені преміями та цінними подарунками на святі обдарованих дітей, що проходило в два етапи в новому форматі.

І етап – фестиваль «Зірковий калейдоскоп» для вихованців гуртків Бориспільського районного будинку дитячої та юнацької творчості, які стали переможцями міжнародних, всеукраїнських і обласних конкурсів, виставок, змагань, чемпіонатів, фестивалів. Приємним подарунком для дітей стала поїздка до м. Києва на Міжнародний дитячий кінофестиваль Kids Moviе Fest, де вони переглянули конкурсні кінострічки, зустрілися з українським музикантом, вокалістом, композитором, лідером гурту «Воплі Відоплясова» Олегом Скрипкою та українською ведучою і акторкою Наталею Васько, взяли участь у цікавих майстер-класах.

ІІ етап – районне свято «Ми діти твої, Україно!» для учнів загальноосвітніх навчальних закладів, які здобули перемоги на рівні області та України в учнівських олімпіадах, конкурсах та турнірах.

Приємним подарунком для них стала 5-годинна подорож річкою Дніпро до Київського водосховища. На теплоході діти отримали свої нагороди, взяли участь у квесті та порозважалися на дискотеці. Свято було організоване за сприяння Народного депутата України С.Г.Міщенка, голови Бориспільської райдержадміністрації Д.О.Вороніна та голови Бориспільської райради В.М.Байчаса.

5. Післядипломна освіта та дослідно-експериментальна робота

Педагогічні працівники району постійно підвищують свій професійний рівень. З цією метою проводиться атестація педагогічних кадрів: кожен учитель проходить її один раз на 5 років, планово проводяться курси підвищення кваліфікаційної майстерності в КВНЗ КОР «Академія неперервної освіти» (м. Біла Церква) та в Центральному інституті післядипломної педагогічної освіти (м. Київ). Дослідно-експериментальна робота та інноваційна діяльність у закладах освіти Бориспільського району реалізується за 30 напрямками всеукраїнського та регіонального рівнів. Наступного навчального року до Всеукраїнського експерименту «Вивчення Державних стандартів у початковій школі» долучиться Щасливський НВК, до участі в дослідно-експериментальній роботі всеукраїнського рівня за темою «Технологія навчання учнів початкової школи «Розумники» - ОНЗ «Вороньківська ЗОШ», до Всеукраїнського проекту «Науково-методичний супровід діяльності психологічної служби системи освіти в умовах децентралізації» долучиться ще кілька закладів.

6. Кадрове забезпечення

У районі 46 навчальних закладів: 23 загальноосвітні школи, 22 дитячих садки та 1 позашкільний заклад, у яких працює 810 педагогів: 531 у ЗНЗ, 279 у ДНЗ, 23 основних працівники та 50 сумісників у ПНЗ. В основному, заклади забезпечені педагогами, проте в ЗНЗ є 30 вакансій, зокрема є потреба в учителях математики та інформатики (10), початкових класів (6), іноземних мов (4), вихователях дитячих садків.

Ще хвилює те, що з кожним роком у навчальні заклади все менше й менше приходить молодих спеціалістів. Адже рівень соціального захисту педагогів району підриває престиж та авторитет цієї професії в суспільстві, не задовольняючи їх елементарних потреб. Наближеність нашого району до м. Києва, де педагоги отримують стимулюючі надбавки, призводить до плинності як педагогів, так і обслуговуючого персоналу загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів району. Тому на часі прийняття Програми підтримки молодих вчителів та відзначення і заохочення педагогічних працівників галузі освіти Бориспільського району, проект якої розроблено відділом освіти та галузевою організацією Профспілки.

7. Матеріально-технічне забезпечення

Оскільки цей напрям Програми переплітається з районною Програмою соціально-економічного розвитку, варто зазначити, що в 2016 році було здійснено значну кількість капітальних ремонтів у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах: заміна вікон та дверей, заміна покрівель, утеплення фасадів, заміна підлоги, заміна асфальтового покриття, поновлення ігрових та спортивних майданчиків.

Готуючись до нового навчального року, заплановано провести: - капітальні ремонти фасадів (утеплення) ДНЗ «Колосок» с. Глибоке, ДНЗ «Журавлик» с. Головурів, ДНЗ «Ялинка» с. Старе, ДНЗ «Вишенька» с. Вишеньки, Головурівської ЗОШ І-ІІІ ст.; - капітальний ремонт покрівлі Мирненської ЗОШ І-ІІІ ст., ДНЗ «Казка» с. Мирне, ДНЗ «Барвінок» с. Ревне; - капітальний ремонт харчоблоку Любарецької ЗОШ І-ІІІ ст., Великоолександрівської ЗОШ І-ІІІ ст. - капітальні ремонти спортивних залів Сеньківської ЗОШ І-ІІІ ст., Щасливського НВК, ОНЗ «Вороньківська ЗОШ І-ІІІ ст.» У кожному навчальному закладі будуть проведені поточні ремонти різного ступеню складності та обсягів за рахунок районного бюджету.

На виконання Програми енергозбереження у Бориспільському районі на 2013-2018 роки до 01.01.2018 у навчальних закладах будуть здійснені заходи з переоснащення джерел освітлення, які використовують лампи розжарювання.

Крім того, відділ освіти порушує клопотання перед Бориспільською районною радою про внесення до програми пропозиції щодо виділення коштів на капітальні ремонти покрівель та заміни систем опалення у школах та дитячих садочка, де є нагальна потреба. Протягом 5 років заплановано добудова їдальні Глибоцької ЗОШ І-ІІІ ст., будівництво дитячих садків у с. Вишеньки, Сошників, Щасливе, Велика Олександрівка, шкіл у с. Чубинське, с. Щасливе та добудова приміщень ЗНЗ у с. Проців, с. Гора.

Начальник відділу освіти М.І.Каськів