ФОТОДОКУМЕНТАЛЬНА ОНЛАЙН-ВИСТАВКА ДО 100-РІЧЧЯ АКТУ ЗЛУКИ: «УКРАЇНСЬКА СОБОРНІСТЬ: ВИТОКИ»

/, Новини/ФОТОДОКУМЕНТАЛЬНА ОНЛАЙН-ВИСТАВКА ДО 100-РІЧЧЯ АКТУ ЗЛУКИ: «УКРАЇНСЬКА СОБОРНІСТЬ: ВИТОКИ»

ФОТОДОКУМЕНТАЛЬНА ОНЛАЙН-ВИСТАВКА ДО 100-РІЧЧЯ АКТУ ЗЛУКИ: «УКРАЇНСЬКА СОБОРНІСТЬ: ВИТОКИ»

2019-01-18T17:25:36+00:00 18 Січня 2019|

Ідея об’єднання західної та східної України в одну соборну державу мала глибоке коріння, але за кілька століть можливість реалізувати ці мрії вперше виникла з утворенням Української Центральної Ради в березні 1917 року та розгортанням революційних подій в Україні. І Універсал сприяв усвідомленню національної самоідентичності українців, де б вони не проживали. Свідченням цього стали листи, написані до редакції газети «Нова Рада», серед авторів яких є представники різних соціальних верств, у тому числі Галицької України: священик Володимир Юліанович Величковський (бл. 1870 – 1940), батько блаженного Василя Всеволода Величковського (1903 – 1973) – одного з майбутніх провідників підпільної Української Греко-Католицької Церкви, новомученика, «галицький українець» Олександр Пеленський – офіцер з Липецьку Тамбовської губернії, австрійський офіцер-бранець Юліан Чайківський, що підписував свої статті псевдонімом Юліан Мольфар. У своїх листах, датованих початком липня 1917 року, всі вони ратували за спільне життя Галичини «вкупі» з Україною, за «цілий, з’єдинений неділимий український народ від Сяну аж по Кубань, самостійно управляючий собою», про «прилучення української Галичини і прочих українських земель… до України».

6 березня 1918 року Центральна Рада приймає Закон про поділ України на землі, згідно якого до її складу увійшло 32 землі, серед яких немає західноукраїнських, але є інші території, що історично склалися як українські. У законі були враховані тодішні реалії, але було зроблено ремарку, що «остаточним розмежуванням Української Народньої Республіки з сусідніми державами число земель може бути змінено».

1 грудня 1918 року у Фастові між Директорією та делегацією ЗУНР було підписано Передвступний договір, у якому Західно-Українська Народна Республіка заявила про «непохитний намір злитися в найкоротшім часі в одну велику державу з Українською Народною Республікою». Це стало підставою для розробки Інструкції для виборів на Конгрес трудового народу України» від 5 січня, згідно якої 65 депутатів від ЗУНР обиралися в тих же пропорціях, що і по всій Україні.

Урочисте проголошення Акту Злуки між УНР і ЗУНР в єдину соборну державу відбулося 22 січня 1919 року на Софійському майдані у Києві.

На офіційному веб-сайті Державного архіву Київської області до 100-річчя Акту Злуки розміщено фотодокументальну онлайн виставку: «УКРАЇНСЬКА СОБОРНІСТЬ: ВИТОКИ».

Авторизація
*
*
Напишіть відповідь: 5   +   9   =  
Реєстрація
*
*
*
Генерація паролю
WordPress Lessons Розробка та підтримка сайту - ТОВ "РОЯЛТІ ГРУПП"